
Adwokat dr Paweł Daszczuk
Adwokat i doktor nauk prawnych. Absolwent podyplomowych studiów Master of Business Administration. Asystent w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze prawej przedsiębiorców oraz obsługą przedsiębiorców podczas kontroli skarbowych. Jest Autorem publikacji z zakresu prawa handlowego i karnego-skarbowego. Posługuje się biegle językiem angielskim.
Adwokat dr Paweł Daszczuk

Jestem adwokatem i doktorem nauk prawnych. Ukończyłem również podyplomowe studia Master of Business Administration. Specjalizuję się przede wszystkim w obsłudze obrotu gospodarczego.
W latach 2003-2008 studiowałem prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w latach 2007-2009 rachunkowość i finanse. W 2008 r. odbyłem również studia prawnicze w ramach programu Sokrates Erasmus na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii.
W 2008 r. obroniłem pracę magisterską napisaną pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Andrzeja Kidyby pt. „Podwyższenie kapitału zakładowego w oparciu o kapitał docelowy” za którą zostałem nagrodzony III nagrodą w konkursie Przeglądu Prawa Handlowego na najlepsze prace magisterskie z dziedziny prawa handlowego.
W 2008 r. zostałem wpisany na listę aplikantów adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w kancelariach adwokackich adwokata Janusza Łomży przy obsłudze podmiotów korporacyjnych oraz adwokata Stanisława Estreicha przy prowadzeniu spraw cywilnych i karnych, w szczególności procesowych.
W 2010 r. zostałem zatrudniony jako asystent w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS gdzie prowadzę zajęcia z prawa handlowego oraz prawa przedsiębiorców.
W 2012 r. zdałem egzamin adwokacki i zostałem wpisany na listę adwokatów. Od 2013 r. prowadzę razem ze wspólnikami kancelarię adwokacką DSP Daszczuk Siembida Pękalski Dyś z siedzibą w Lublinie przy ul. Jasnej 8.
Od 2017 r. jest recenzentem czasopisma Młoda Palestra wydawanym przez Samorząd Aplikantów Adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie w zakresie artykułów z prawa gospodarczego.
W 2019 r. obroniłem przed komisją powołaną przez Radę Wydziału Prawa i Administracji UMCS rozprawę doktorską pt. „Kurator prawa materialnego przedsiębiorcy – osoby prawnej” napisaną pod kierunkiem Prof. zw. dr hab. Andrzeja Kidyby. Jej recenzentami byli Prof. zw. dr hab. Wojciech J. Katner z Uniwersytetu Łódzkiego i Prof. zw. dr hab. Józef Frąckowiak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od 2021 r. jest członkiem Komisji Rewizyjnej Izby Adwokackiej w Lublinie. Prowadzę również szkolenia dla aplikantów adwokackich oraz adwokatów.
Jestem autorem artykułów naukowych z zakresu prawa gospodarczego i handlowego oraz prawa karnego skarbowego. Jestem też współautorem publikacji zbiorowych wydanych pod redakcją Prof. dr hab. Andrzeja Kidyby pt. Pozakodeksowe umowy handlowe oraz Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze. Orzecznictwo. Opracowałem dla Systemu Informacji Prawnej LEX procedury związane z łączeniem i podziałem spółek.
W 2021 r. nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ukazała się moja monografia pt. „Kurator jako przedstawiciel ustawowy osoby prawnej”.
Brałem udział w szeregu konferencjach poświęconych zagadnieniom prawa cywilnego, handlowego i karnego-skarbowego, w tym wygłaszając referaty.
Specjalizuję się w prawie cywilnym, gospodarczym i handlowym, karnym gospodarczym i karnym skarbowym oraz kompleksowej obsłudze przedsiębiorców. Posiadam doświadczenie we współpracy z przedsiębiorcami z różnych sektorów gospodarki. Zajmuje się również bieżącym doradztwem przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym pozyskaniem finansowania.
Współpracuję w ramach stałej umowy obsługi prawnej z wieloma przedsiębiorcami, w tym cudzoziemcami.
Posługuję się biegle językiem angielskim.
Wybrane publikacje:
- P. Daszczuk, Kurator jako przedstawiciel ustawowy osoby prawnej, Warszawa 2021;
- P. Daszczuk, Umowa consultingu, Umowa know-how, Umowa kontraktacji, Umowa o przewóz lotniczy, Umowa o zastępstwo inwestycyjne, Umowa rachunku bankowego [w:] A. Kidyba (red.), Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze. Orzecznictwo, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2021;
- P. Daszczuk, Nowelizacje kodeksu spółek handlowych na tle niemieckiej ustawy o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (w:) M. Dumkiewicz, J. Szczotka, K. Kopaczyńska-Pieczniak (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Andrzejowi Kidybie. Tom I, Warszawa 2020;
- P. Daszczuk, Rozwiązanie, likwidacja i ustanie fundacji (w:) P. Litwiniuk, A. Milewska, M. Wasilewski (red.), Prawne i ekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania fundacji, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2019;
- P. Daszczuk, Zakres kognicji sądu rejestrowego w odniesieniu do oświadczeń woli złożonych pod wpływem błędu lub groźby, Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego 3/2020;
- M. Charkiewicz, P. Daszczuk, Rozstrzygnięcie podatkowe w trybie karnym skarbowym – rzeczywistość znana i nieznana (w:) Ordynacja podatkowa rozstrzygnięcia organów podatkowych i skarbowych pod red. R. Dowgiera, Temida2, Białystok 2014, s. 45-58;
- M. Charkiewicz, P. Daszczuk, Wpływ postępowania karnego skarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, Przegląd Podatkowy nr 1/2012, s. 28-35;
- P. Daszczuk, Obowiązek naprawienia szkody w razie nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane, Księga pamiątkowa prof. Stefana Buczkowskiego, Wydawnictwo UMCS. Lublin 2012.
300,00 zł netto
300,00 zł netto